poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Krawaty z dzianiny – „knity”

Bohaterami dzisiejszego wpisu będą krawaty. Jednak nie te, które od razu przyszły Wam do głowy. Co to byłaby za nowość gdybym chciał zająć Wasz czas czymś co już dobrze znacie. Te, o których dzisiaj piszę różnią się od znanych powszechnie głównie materiałem oraz po części przeznaczeniem, ponieważ to zupełnie inna stylistyka.

Krawaty dzianinowe.

Możecie je znaleźć pod kilkoma nazwami, które zawsze wiążą się z rodzajem materiału z jakiego są produkowane. Określenia z jakimi ja się spotkałem to: krawaty dziane, dziergane, dzianinowe oraz pochodne tego przymiotnika. Dość częstą ich nazwą jest zapożyczenie z języka angielskiego: knity (od: knitted tie = krawat dziany), tak też nazywane są za granicą, a jako „knity” znajdziecie je również w Polsce.

Kiedy się nimi bardziej zainteresowałem okazało się, że nie stanowią nowego wynalazku w przemyśle modowym. Znalazłem czarno białe zdjęcie, na którym amerykański pisarz i scenarzysta Scott Fitzgerald ma na sobie dziany krawat – zdjęcie pochodzi z 1937 roku!
Okazuje się, że były również popularne w latach 60-tych XX wieku. Choć nie wchodziły do kanonu mody w stylu bardzo eleganckim, ale były za to często noszone na co dzień, do pracy.
 
Krawat z dzianiny z roku 1937
(Zdjęcie pochodzi z książki „Icons of men’s style” autor.: Josh Sims)

Jak to z modą bywa trendy powracają jak bumerang. Jak zawsze w nieco odświeżonej wersji jednak o tych samych korzeniach.
Dzisiejsze dziane krawaty są produkowane z przędz jedwabnych, bawełnianych oraz poliestrowych. Najczęściej na maszynach umożliwiających komputerowe zaprojektowanie wzoru, którym najczęściej są poziome pasy. Na stronie internetowej pod adresem: http://skibinsky.blogspot.co.uk/#!/2012/02/knitted-tie-project.html możecie zobaczyć krótki fotoreportaż pokazujący produkcję knitów. Co prawda zaprezentowano tam jedynie kilka zdjęć dość archaicznej maszyny dziewiarskiej, ale mimo to polecam. Dla ciekawostki dodam, że takie pół automatyczne maszyny do dziś produkują swetry w krajach rozwijających się.

Stylizacja męska z dzianinowym krawatem
 (Zdjęcie pochodzi ze strony les-freres-jo.blogspot.fr)

Stylizacja casual z krawatem typu knit
 (Zdjęcie pochodzi ze strony trashness.com)

Jak nosić dzianinowy krawat
 (Zdjęcie pochodzi ze strony guerreisms.com)

Nietypowym jest dół dzianego krawata, który jest zakończony poziomą krawędzią bez charakterystycznego ścięcia pod kątem 45 stopni. (jednak nie jest to regułą)
Jak wiadomo materiały dziane są bardzo elastyczne, dlatego wszywa się satynową taśmę w obszarze gdzie krawat styka się z szyją. Dzięki temu po zawiązaniu jest ustabilizowany i zachowuje ustalony obwód. Z osobistych doświadczeń wiem, że ze względu na grubość nie nadają się do złożonych węzłów. Najlepiej stosować węzeł prosty, który nie utworzy nam pod szyją grubej „kulki”.

Dzianinowy krawat - stylizacja
 (Zdjęcie pochodzi ze strony les-freres-jo.blogspot.fr)


Krawat Pierre Cardin stylizacja
 (Zdjęcie pochodzi ze strony guerreisms.com)


Mężczyźni w krawatach knit
 (Zdjęcie pochodzi ze strony simplylifestylese.blogspot.com)

Styl casual - krawat dziany
(Zdjęcie pochodzi ze strony guerreisms.com)

Charakter knitów jest silnie powiązany ze stylem casual. Są praktycznie stworzone do klimatu pół eleganckiego, bardzo zmiękczają ubiór jednocześnie potwierdzając modową świadomość. Z pewnością nie są ekscentryczne i ich założenie nie wywoła szoku. Mnie najbardziej przekonują stylizacje, w których są łączone z klubowymi marynarkami oraz spodniami typu chinos. Świetnie wyglądają w połączeniu z kardiganem a także dżinsami. Sądzę, że to bardzo dobry dodatek jeśli potrzebujemy ciekawej stylizacji na przykład do pracy lub nie formalną imprezę. Casualna stylizacja z dzianinowym krawatem, to także szeroko otwarta brama zachęcająca do łączenia ich z różnymi koszulami w tym lnianymi.

Poniżej kilka zdjęć modeli dostępnych w sklepie pewienpan.pl (39zł /sztukę).


Modne krawaty - knit
(Krawat z oferty sklepu męskiego PewienPan.pl, cena 39zł)
 
Sklep z krawatami PewienPan.pl
(Krawat z oferty sklepu męskiego PewienPan.pl, cena 39zł)
 
Krawaty z dzianiny sklep
(Krawat z oferty sklepu męskiego PewienPan.pl, cena 39zł)
   
Modne krawaty sklep
(Krawat z oferty sklepu męskiego PewienPan.pl, cena 39zł)

środa, 4 kwietnia 2012

Apaszki męskie. Nowy trend w akcesoriach.

Dzisiaj małe odstępstwo od naszego głównego kierunku czyli klasycznej elegancji. Chcę zaprezentować pewną nowinkę, która tej wiosny pojawiła się w modzie męskiej o stylistyce w mniej dystyngowanym wydaniu. Mowa o męskich apaszkach.
Do tej pory kojarzone wyłącznie ze stylem sportowym i vintage lecz w ostatnich tygodniach stały się propozycją do stylizacji bardziej eleganckich, choć oczywiście nie do ubiorów formalnych.
Projektanci sugerują zwijanie kwadratowej chustki w rulonik a następnie wiązanie jej na szyi w formie „obroży”, choć proszę nie doszukiwać się negatywnej wymowy tego porównania. Co najbardziej charakterystyczne to fakt, że są bardzo kolorowe i naprawdę rzucają się w oczy.
Czemu zwracam uwagę na ten nowy trend? Wydaje mi się, że jest to kolejny ciekawy dodatek, który wchodzi do coraz szerszego pakietu akcesoriów męskich. Jego wymowa jest dość neutralna przez co założenie takiej apaszki przez mężczyznę nie powinno wymagać od niego wspięcia się na szczyty modowej odwagi. Jeden z blogerów piszących o modzie męskiej (MrVintage) niedawno również zwrócił uwagę na kolorowe apaszki. W swoim artykule z dnia 10 marca 2012 pisze:
"Apaszki zawiązane pod szyją, to element, który moim zdaniem może powrócić do mody codziennej tak samo jak poszetki czy coraz popularniejsze muchy."
Trochę przykładów.
Apaszki męskie pokazały się w stylizacjach u kilku projektantów podczas wiosennych pokazów mody. Między innymi na Milan Fashion Week oraz London Fashion Week, które to imprezy przyciągają najwięcej znanych projektantów.
Poniżej kilka przykładów, które prezentują sugestię ich noszenia oraz kompozycji z resztą ubioru:
(Zdjęcie pochodzi ze strony gq.com)
(Zdjęcie pochodzi ze strony gq.com)
(Zdjęcie pochodzi ze strony gq.com)
(Zdjęcie pochodzi ze strony sandro-paris.com)
(Zdjęcie pochodzi ze strony sandro-paris.com)
(Zdjęcie pochodzi ze strony sandro-paris.com)
(Zdjęcie pochodzi ze strony vogue.co.uk)
(Zdjęcie pochodzi ze strony vogue.co.uk)

Prezentują je również obserwatorzy trendów na swoich blogach.
(Zdjęcie pochodzi ze strony gentlemanhitstown.blogspot.com)
(Zdjęcie pochodzi ze strony simplylifestyle.blogspot.com)
(Zdjęcie pochodzi ze strony isaaclikes.com)

Modna stylizacja plus wartość dodatkowa.
Wąsko zwinięta apaszka na szyi niesie ze sobą kilka ważnych zalet. Oczywiście patrząc wyłącznie przez pryzmat mody z pewnością dodaje mężczyźnie oryginalnego wyglądu, urozmaica codzienny ubiór. Jednak kiedy je zauważyłem do głowy przyszła mi myśl, że mają w sobie cenną wartość użytkową. Jeśli są wykonane z bawełny to w chłodniejsze dni ogrzeją szyję, natomiast kiedy słońce mocniej zagrzeje będą pochłaniały pot.
Zauważmy, że nie wszystkie dodatki mają takie zalety. Zdecydowana większość jest przez nas noszona wyłącznie ze względów estetycznych. Dlatego dodatkowy „plus” dla apaszkowego trendu.
Na koniec chcę zaprezentować kolekcję męskich apaszek z bawełny, które można kupić również w sklepie internetowym PewienPan.pl. W odpowiedzi na ten trend przed tygodniem weszło do sprzedaży sześć wzorów wykonanych z czystej bawełny o płóciennym splocie. Każdy model apaszki jest wykończony wąskim ściegiem maszynowym a wzory na tkaninę naniesiono metodą druku. Dostępne apaszki można kupić już za cenę 14,90zł.