poniedziałek, 27 października 2014

Męskie buty na sezon jesienno – zimowy

     Eleganckie buty męskie rozpoznaje się z daleka. Mężczyźni, którzy upodobali sobie obuwie skórzane, już z tego względu zasługują na wysoką ocenę. Jakiego więc wyboru powinno się dokonać? Męskie, eleganckie buty mają swój konkretny podział. Wyróżnia się trzy podstawowe rodzaje butów, a mianowicie:

1) angielki – od zawsze dość popularne w kraju nad Wisłą. Są to buty o dość surowym fasonie, ich znakiem rozpoznawczym jest natomiast zaokrąglony czubek i schodzące się do siebie dziurki na sznurowadła. To buty przeznaczone raczej do casualowego ubrania tym bardziej, jeśli będą w kolorze brązu. Noszone bardzo często przez praktycznych Anglików, ponieważ są zwykle nieprzemakalne, wygodne i znakomicie pasują zarówno do sztruksów, jak i jeansów. Ze względu na swój uniwersalny charakter, powinny przypaść do gustu także Polakom.

2) wiedenki – nazywane także balmoral lub oxfordy. Są to dość specyficzne buty, przeznaczone raczej do formalnego stroju. Zwykle noszone w kolorze ciemnym, bądź czarnym. Lakierki natomiast, zakłada się wyłącznie do smokingu na wyjątkowo uroczyste okazje.



3) monki – ich nazwa pochodzi od tradycji noszenia tych butów przez renesansowych mnichów. Znakiem rozpoznawczym jest widoczna, osadzona z boku klamra. Najlepszym pomysłem będzie kupno wiśniowych monków, ponieważ nie są tak formalne jak wiedenki i tak casualowe, jak angielki. Buty prezentują się niezwykle ładnie podkreślając styl i smak gustownego mężczyzny.




    Wybór butów uzależniony jest od upodobanego stylu aczkolwiek tak, jak w kobiecej garderobie nie powinno zabraknąć eleganckich szpilek, tak i mężczyzna musi posiadać coś odpowiedniego na każdą okazję.

    Podsumowując, dobrze jest pokusić się o zakup butów skórzanych, wykonanych z grubszej warstwy skóry, co da nam pewność, że nasze stopy pozostaną suche w każdych warunkach. Buty skórzane są łatwe w pielęgnacji, zapewniają cyrkulację powietrza i dają stopom przyjemny komfort noszenia. Warto mieć na uwadze, że eleganckie buty z naturalnej skórki są wizytówką prawdziwego mężczyzny.  

Źródło: szarmant,pl, casualism.pl, life.forbes.pl, gentelmenfashion.pl, patine.pl

wtorek, 21 października 2014

Poszetka – elegancki dodatek do garnituru

     Poszetka, czyli niewielki detal dodający elegancji i prawdziwej klasy. Nie wiedzieć czemu w Polsce błędnie przyjęło się określać miejsce, w którym umieszcza się poszetkę – butonierką. Jak najbardziej precyzyjną nazwą kieszonki w marynarce, z której nieśmiało wygląda poszetka, jest brustasza (słowo pochodzenia niemieckiego). Na naszym rodzimym podwórku poszetka wciąż jeszcze nie zyskała powszechnej akceptacji i bywa kojarzona ze specyficznym, swoiście niebanalnym typem męskiej elegancji. Warto byłoby jednak zdecydować się na ozdobienie marynarki, a jednocześnie całego garnituru tym maleńkim drobiazgiem, który przykuwa wzrok i cieszy oczy.

Poszetka do bardzo elegancki dodatek do marynarki
Poszetka to bardzo elegancki dodatek do marynarki
Jedwabna poszetka z motywem paisley
Jedwabna poszetka z motywem paisley


Poszetka z jedwabiu wykończona w tak zwany "wałeczek"
Poszetka z jedwabiu wykończona w tak zwany "wałeczek"
Poszetka w kolorze czarnym ze złotymi dodakami
Poszetka w kolorze czarnym ze złotymi dodakami

    Niezmiernie ważny jest jednakże odpowiedni wybór poszetki. Najbardziej popularna i jednocześnie ponadczasowa i elegancka, to biała poszetka idealna do smokingu lub ślubnego zestawu. Jeśli decydujemy się na inną niż białą wówczas najczęściej kolorystycznie łączona jest z krawatem lub muszką, jednak to nie jest regułą. Można szukać własnych, odważnych rozwiązań. Bardzo ważny jest także materiał, z jakiego wykonana jest poszetka. Najlepszy będzie jedwab i bez wątpienia powinien wyprzeć zimny poliester, który rozpanoszył się już wiele lat temu.


Gładka poszetka z kolorową krawędzią
Gładka poszetka z kolorową krawędzią

Piękna poszetka w kolorze miodowym, także z kontrastowym brzegiem
Piękna poszetka w kolorze miodowym, także z kontrastowym brzegiem

Poszetki z kontrastowymi brzegami można ciekawie modelować
Poszetki z kontrastowymi brzegami można ciekawie modelować

     Jedwabne poszetki nie muszą być wyłącznie białe, a kolor écru należałoby od razu odrzucić, ponieważ na tle marynarki poszetka może wygląda jak nieco przybrudzona i zepsuć cały efekt. Wyjątek stanowi poszetka z jedwabiu, który w swojej naturalnej barwie jest lekko kremowy. Dobrym rozwiązaniem jest stawiać na kolor. Poszetki czarne, niebieskie, a nawet czerwone także doskonale da się dopasować do marynarki, a całość stworzy niezwykły efekt. Podobnie jak poszetki wzorzyste, w kratkę, paski czy z tkanin o twillowym splocie. Bardzo ładnie prezentują się także poszetki, których brzegi są obszyte kolorowymi nićmi. Ciekawie wyglądają też poszetki w groszki czy kropki. 
Poszetka w kratkę  - 100% bawełna. White Scissors
Poszetka w kratkę  - 100% bawełna. White Scissors
Bawełniana poszetka tym razem w wersji w paski. White Scissors
Bawełniana poszetka tym razem w wersji w paski. White Scissors.
Lniana poszetka z kolorowym obszyciem - super do stylizacji casual!
Lniana poszetka z kolorowym obszyciem - super do stylizacji casual!
    Tego rodzaju aranżacje wybiorą raczej odważni mężczyźni, a efekt takiego zestawu może zrobić naprawdę duże wrażenie. Poszetki, jak się okazuje, wracają do łask i jest ich coraz więcej, jednak wysokiej jakości materiał oraz precyzyjne szycie, dostępne będzie tylko w profesjonalnych sklepach oferujących modę męską.


Źródło grafiki: Sklep męski www.pewienpan.pl

czwartek, 25 września 2014

Modne płaszcze na tegoroczną jesień

     Jesień nie zadomowiła się jeszcze na dobre, ale już mocno daje nam o sobie znać. Przenikliwie zimne wieczory każą założyć na siebie ciepłe wierzchnie odzienie, ale co właściwie jest modne tej jesieni?
      Zacznijmy może od kolorów, bo to one z całą siłą dają nam poczucie, że czas pożegnać się z latem. Najmodniejszą barwą tej jesieni jest rdza, która przybiera najróżniejsze odcienie. Kurtka w rdzawym kolorze będzie zatem hitem na ulicach wielu dużych miast. Wciąż nie żegnamy się jednak z granatem, beżem czy brązem. To także kojarzy się z kolorami jesieni, które zdają się być ponadczasowe i każdego sezonu mają swój spektakularny powrót. Podobnie zresztą jak krata, szkocka czy mniej wyrazista, ale nieustannie pozostaje z nami.
Kurtka w kolorze rdzy
Kurtka w kolorze rdzy
Płaszcz w kratę
Płaszcz w kratę

      Jeśli zdecydujemy się na płaszcz, to na pewno nieco dłuższy, przed kolana. Pewną ekstrawagancją w tym przypadku będą pasy (np. Berluti i Canali), a także duże, bardzo widoczne kołnierze. Wyrazistym detalem są również dwurzędowe marynarki, kurtki czy płaszcze (Brunello Cucinelli), w których na pierwszym planie widać pokaźnych rozmiarów guziki. To także nie jest żadna nowość, ale kontynuacja zeszłorocznych trendów.
Długie płaszcze z pasem
Długie płaszcze z pasem

Płaszcz dwurzędowy
Płaszcz dwurzędowy

    Miłośnicy mocniejszych wrażeń wciąż nie muszą porzucać swoich stylowych ramonesek np. od Mango, bo i one twardo trzymają się swej pozycji. Tutaj króluje czerń – zarówno drapieżna, jak i elegancka. Na początek jesieni poleca się casualowe bezrękawniki np. od Massimo Dutti. Tym razem jednak wykonane z flaneli lub z tweedu. Ślizgi i szeleszczący, przeciwdeszczowy materiał odchodzi na chwilę w zapomnienie.
Bezrękawnik
Bezrękawnik

Ramoneska
Ramoneska
     Podobnie jak w modzie kobiecej, ponadczasowym męskim płaszczem będzie beżowy trencz. To najpowszechniej kupowany kolor, uniwersalny i wciąż aktualny. Mawia się nawet, że każdy dbający o swój wygląd mężczyzna, powinien mieć go w swojej szafie.
Beżowy trencz
Beżowy trencz
     Na zimę warto się natomiast zaopatrzyć w futra, które ponownie mają swoje pięć minut, lecz do zimy jeszcze daleko i może lepiej jej zawczasu nie wywoływać.

Źródło grafiki: www.domodi.pl, www.laredoute.pl, www.mrvintage.pl.

poniedziałek, 25 sierpnia 2014

Detale wzbogacające garderobę

   Popularne przysłowie brzmi „Diabeł tkwi w szczegółach”. To prawda, ponieważ detale mogą znacznie odmienić całość garderoby. Jednymi z najpowszechniejszych dodatków są paski. Cała ich gama i różnorodność sprawia, że łatwo je zharmonizować z każdym strojem, od garnituru do bardziej casualowych ubrań. Mężczyznom przywiązanym do konserwatywnego stylu można polecić paski skórzane wzbogacone o kolorowy, niebieski lub czerwony szew. 
Pasek z niebieskim szwem
Pasek z niebieskim szwem
Nieco bardziej odmiennym jest pasek z dzianiny. Elastyczny, pleciony pasek z powodzeniem dopasuje się do codziennych spodni, koszul a nawet t-shirtów. Pastelowa kolorystyka wzbogaca monotonne, klasyczne, męskie upodobania barwne.
Pleciony pasek
Pleciony pasek
Krawaty noszone są zwykle do garniturów, jednak doskonale prezentują się również jako dodatek do koszuli pozbawionej marynarki. Nadają się zarówno do jeansów i wówczas można sobie pozwolić na odrobinę więcej ekstrawagancji. Różnorodność męskich krawatów nie ma wręcz końca. Swoistą odświeżoną nowością są krawaty z dzianiny, jedno bądź wielokolorowe. To propozycja wręcz idealna na jesień. Krawaty z dzianiny wciąż podążają za modą ze względu na swój wąski krój. Nieustannie popularne są także krawaty we włoskim stylu, w kratkę czy klasyczne paski poprzeczne.

Krawat dziany tkzw. knit
Krawat dziany tkzw. knit
Krawat w kratkę
Krawat w kratkę
Krawaty nie wyczerpują jednak serii męskich dodatków. Propozycji dla odważnych mężczyzn lubiących przełamywać stereotypy jest bowiem dużo więcej. Przykładem owych detali mogą być choćby poszetki do butonierki, a nade wszystko gustowne detale, jak przypinki w kształcie kotwicy, brzytwy, nożyczek, posrebrzane, czarne czy złote. Rękodzieło także zyskuje coraz większe zainteresowanie i wraca do łask. Szczególną sławą cieszą się dziś filcowe, kolorowe kwiatki, które są jakby delikatnym zwieńczeniem garnituru lub samej marynarki.


Filcowy kwiat
Filcowy kwiat

Przypinka - brzytwa
Przypinka - brzytwa

Na koniec ostatni, mały szczegół zdobiący męską marynarkę, wielokrotnie spotykany na targach Pitti Uomo, czyli mini muchy. Mężczyznom sugeruje się zatem zwrot w stronę detali. Ważki, tasiemki z guzikiem oraz przypinki staną się zatem mile widziane na klapie casualowej marynarki.  

Mini mucha do butonierki
Mini mucha do butonierki
Mini mucha
Mini mucha
Źródło grafiki: www.pewienpan.pl, www.mrvintage.pl

środa, 13 sierpnia 2014

Mężczyźni w marynarkach

Marynarka męska nie traci na zainteresowaniu. Nie jest już wyłącznie elementem garnituru, ale obecnie odgrywa także samodzielną rolę i świetnie prezentuje się również w modzie casualowej. Mężczyźni powoli odkrywają jej zalety traktując marynarkę niemal jak kurtkę, szczególnie wiosną, kiedy okrycie wierzchnie może już być zbyt ciepłe. Marynarka doskonale prezentuje się na każdą okazję, zarówno do jeansów, jak i spodni eleganckich, ale wielcy modowi gracze proponują ją także jako dodatek do krótkich shortów. Trochę trudno byłoby uwierzyć, aby polscy mężczyźni zdecydowali się na taki krok. To zestawienie było jednak obecne na najbardziej prestiżowych targach mody męskiej na świecie, które po raz 83 pojawiły się we włoskiej Florencji. Warto przypomnieć, że prezentowane są tam ubrania nie tylko z najbardziej ekskluzywnych i luksusowych domów mody, które zwykle odstraszają swą ceną, ale także ubrania przeznaczone dla mniej zamożnego klienta i zdecydowanie bardziej dostępne. Na targach obecne były też marynarki w dużą kratę, co może się odzwierciedlić na naszych ulicach.



Dwa słowa o kolorystyce casualowych marynarek na wiosnę-lato 2014. Nie ma tu przełomu, gdyż ponownie modne będą takie kolory, jak odcienie niebieskiego, beżu, écru, a także złamanej bieli. Długo obecny kolor szary również nie zamierza ustąpić. Odcienie niebieskiego, to kolory lansowane głównie prze projektantów: DKNY, Calvin Klein, Salvatore Ferragamo czy Hermes. Marki: Valentino, Gucci, Ralph Lauren i m.in. Jil Sander upodobali sobie szczególnie beż, złamaną biel oraz écru.




Swoistą nowością w modowych trendach, będą marynarki opatrzone oryginalnymi wzorami, jak np. kwiaty, motywy owocowe czy geometryczne. Takie odważne zestawienia można już wypatrzeć nawet w sklepach sieciowych, jak np. bardzo popularny H&M. To z pewnością krok w stronę luzu i relaksu, jaki wiąże się z wiosenno-letnim sezonem. Wymaga, co prawda, odrobinę odwagi, choć takie marynarki prezentują się dość ciekawie. Najważniejszy będzie jednak ich materiał, przewiewny i przeznaczony do noszenia w ciepłe dni.




Źródło grafiki: http://meninjackets.blogspot.com, http://mrvintage.pl

wtorek, 29 lipca 2014

Torba męska – popularny element męskiej stylizacji

    Ponadczasowe i cieszące się dużym uznaniem wśród klientów są torby wykonane ze skóry naturalnej przeznaczone do noszenia „przez ramię”. Nie schodzą one ze sklepowych półek oraz nie brak ich na naszych polskich czy europejskich ulicach. Wygląda na to, że zagoszczą na długo. Są praktyczne i można je nabyć w najróżniejszych kolorach. Najbardziej popularne są oczywiście odcienie brązu, miodowe czy rude. Idealnie prezentują się do każdego stylu, zarówno do eleganckiego garnituru, jak i casualowych ubrań.
      Biznesmeni wciąż nie rezygnują z aktówki wykonanej ze skóry naturalnej. Jest elegancka i bardzo praktyczna. Ci, którzy mogą sobie pozwolić na odrobinę luzu, decydują się na zakup tzw. listonoszki. W każdej prywatnej kolekcji powinna się także znaleźć mała torba, tzw. raportówka, która niewiele w sobie pomieści, a oszczędzi kieszenie przed nadmiernym ich wypychaniem dokumentami.
Męska raportówka - listonoszka

      Nie można nie wspomnieć o bardzo modnych obecnie torbach „Tote” stylizowanych na lata 70`. Zwykle wykonane są z miękkiej skóry, pozbawione paska na ramię, a opatrzone jedynie rączką do trzymania. Są bardzo pojemne i wyjątkowo ładnie się prezentują. Coraz częściej wykorzystywane do przechowywania komputera, który stanowi nieodłączny element każdego współczesnego mężczyzny. Niektórzy krytykują je za zbyt awangardowy wygląd nieco przypominający worek, jednak z pewnością nie można im odmówić nietuzinkowego charakteru.
Torba podróżna Emporio Armani

Torba męska Borelli - Deichmann

       Stylizacje toreb męskich proponowane przez największe domy mody, jak Gucci, Emporio Armani, Costume National, Borelli czy Canalli przywodzą nieco na myśl tęsknotę za cudownymi latami 50' i 70'. Odznaczają się stosunkowo dużą pojemnością, masywnym wykonaniem, a także małą ilością zdobień czy absolutnym brakiem wzorów. Opatrzone są za to dużymi, naszytymi od zewnątrz kieszeniami. Czasem jednak bywają całkowicie ich pozbawione, przez co rzeczywiście mogą przypominać worek.
Torba/Teczka Next

Aktówka męska Prada
    Faktem jest, że mężczyźni także zwracają się w stronę toreb, traktując to akcesorium jako bardzo praktyczne i dopełniające stylizację. Nie tylko kobiety mają zatem słabość do torebek.  

Źródła grafiki: http://www.makbet.pl, http://www.eitalia.pl, http://menstream.pl, http://fksubiekt.pl, http://www.zdrowiesportforma.pl

wtorek, 15 lipca 2014

Gianni Versace - prekursor mody Wszech Czasów

Armani, Versace, Hugo Boss, Dolce&Gabana, to projektanci najwyższej klasy. Ich ubrania niejednokrotnie noszą miano sztuki i nie bez przyczyny są najbardziej pożądanymi na świecie. Gianni Versace urodził się 1946 roku. Każdy wielki sukces opatrzony jest niezwykłą pasją i dużym zaangażowaniem w pracę. Tak też było w przypadku tego wielkiego projektanta i prekursora mody. Fachu uczył się od własnej matki. Krawiectwo miał we krwi. Już od pierwszych lat życia szył pacynki i lalki ze skrawków materiału, jakie znajdował na podłodze zakładu krawieckiego matki. Kilka lat później stworzył swoje małe dzieło, czyli sukienkę, która spotkała się z dużym uznaniem. Potem zaczął projektować tanią odzież. Miał też swoich pierwszych klientów.
Gianni Versace foto
Gianni Versace
Versace bez wątpienia otrzymał talent, którego nigdy nie zmarnował. Szlifował umiejętności podpatrując wielkich londyńskich i paryskich projektantów mody. Pierwszy poważny projekt linii ubrań wykonał na zamówienie Ezio Nicosia. Otrzymał wówczas możliwość przeprowadzki do Mediolanu, gdzie jego sława nabrała rozpędu. W latach 70-tych nastąpiło ogromne zainteresowanie włoską modą, która charakteryzowała się indywidualizmem, smakiem i nieszablonowością. Sam Versace także miał na to bezpośredni wpływ. Odkąd stał się naprawdę znany, jego kolekcjami zaczęły się interesować takie znakomitości, jak córka Presleya, Kate Moss czy Naomi Campbell.
Versace założył modowe imperium, którym dziś zarządza jego siostra Donatella Versace. Jemu samemu nie udało się poprowadzić swej kariery do końca, ponieważ został zastrzelony przez seryjnego mordercę przed własnym domem na Florydzie.
Butik Versace w Milan - Włochy, z charakterystycznym logo.
Butik Versace w Milan - Włochy, z charakterystycznym logo. 

Do tej pory jednak, żyje w swoich wielkich kolekcjach ubrań, akcesoriów, zegarków czy perfum. Dom mody Versace na wiosnę tego roku przygotował nieco odważną kolekcję dla mężczyzn, barwną i bardzo ekstrawagancką. Trudno bowiem powiedzieć czy kolorowe naklejki na ubrania, czy też krótkie spodnie do garnituru staną się hitem na miejskich ulicach.  

Źródła grafiki: www.searchquotes.com, www.wikipedia.pl