wtorek, 28 września 2010

Paski męskie – podstawowe informacje

Jedyny i słuszny – tylko skórzany! To odpowiedź każdego mężczyzny zapytanego „z czego powinien być wykonany pasek do spodni”. Nic dodać nic ująć. Kiedy jednak chcielibyśmy rozszerzyć temat, okazuje się, że jest on dużo bardziej skomplikowany. Wiąże się to, z różnorodnymi gatunkami skór, ich wykończeniami oraz sprawą zapięć, których omówienie również ciężko ująć jednym zdaniem.

Pasek męski z kolekcji PewienPan.pl

Zacznijmy.

Z jakich skór robi się paski do męskich spodni?Od paska do spodni wymaga się szczególnie trzech parametrów – wytrzymałości na wyginanie, rozciąganie oraz tarcie przy jednoczesnym zachowaniu względnej delikatności. Dlatego najczęściej stosowane materiały, to skóry galanteryjne, które są zaliczane do grupy skór miękkich. Najważniejszymi surowcami wykorzystywanymi do ich produkcji są grubsze skóry świńskie, cielęce, owcze, kozie, końskie, bawole oraz skóry płazów i gadów np. aligatora, jaszczurki lub węża. Te jednak są zarezerwowane dla panów z nieco grubszym portfelem.
Do produkcji najwyższej jakości wyrobów wybierane są lica skór pozbawione wad i uszkodzeń, bez nacieków i plam.
W poprzednim zdaniu użyłem pojęcia „lico”. Również producenci i sklepy prezentując swoje wyroby używają określenia „skóra licowa”. Jest to zewnętrzna strona skóry, z której usunięto okrywę włosową. Takie wyroby mają widoczny rysunek, ślady po włosiu lub sierści charakterystyczny dla każdego gatunku zwierzęcia.


Taka skóra to najczęściej stosowany surowiec, ale nie jedyny. Można spotkać również paski zamszowe, czyli z wyprawionej skóry zwierzęcej nie posiadającej części licowej. Wyrób z tego rodzaju surowca jest miękki, a na jego powierzchni widoczne są krótkie włókna.

Pasek męski do spodni PewienPan.pl
Pasek męski z kolekcji PewienPan.pl

Aby wyprodukować różnorodną gamę wzorów, kolorów i struktur powierzchni stosowane są różnorodne wykończenia surowej skóry. Najważniejsze, to oczywiście barwienie, które odbywa się przez natryskiwanie specjalnej farby od strony licowej lub kąpiel. Zwykle skóry nie są tak gładkie jak to widać w gotowym wyrobie, dlatego na stronę licową nakłada się lico korygowane farbami kryjącymi. Niektóre wzory mają z kolei wytłaczane imitacje struktury skóry krokodyla, jaszczurki czy węża.

Pielęgnacja paska ze skóry.Posiadanie skórzanego paska wiąże się jego pielęgnacją, która jest konieczna aby zachował on długo elegancję i estetykę. Należy pamiętać, aby go wyjmować kiedy spodnie wiszą na wieszaku, następnie luźno zwijać w „ślimak” i jeśli to możliwe schować do specjalnego woreczka lub pudełka.
Co pewien czas pasek powinien być nawilżany specjalnym kremem, woskiem lub pastą nawilżającą, a w przypadku odbarwień lub lekkich przetarć można użyć past do skór lub na przykład pasty do siodeł. Zawsze też, jeśli widzicie jakieś zabrudzenia możecie czyścić go wodą z mydłem.


Pasek męski ze skóry
Pasek męski do spodni PewienPan.pl

Klamry do pasków.Omawiając temat pasków męskich nie sposób pominąć tak ważnego elementu jakim są klamry. To przecież one są widoczne najbardziej, to właśnie klamrą w pewnym sensie, manifestujemy swój styl lub dopasowujemy się do okazji jak również reszty ubrania.
Sprawą ich doboru zajmę się w kolejnym artykule na temat pasków, ale dzisiaj jednak chcę przedstawić niezbędne podstawy tego zagadnienia.
Generalnie klamry pasków męskich można podzielić na trzy grupy: klamry klasyczne, klamry pełne oraz klamry automatyczne.
Klasyczne rozwiązania to te zapinane tak zwanym „bolcem”, który jest przymocowany do poprzeczki klamry tak, że może się swobodnie odchylać podczas przetykania go przez dziurkę. Kształt takich klamer to najczęściej prostokąt wykonany ze stalowego pręta.
Klamry pełne to również popularny rodzaj zapięcia paska. Zewnętrzną stronę stanowi panel, który praktycznie w całości zakrywa miejsce gdzie dziurka paska nałożona jest na zaokrąglony, blokujący go trzpień. Te rozwiązania dają projektantom duże pole do popisu co widać w sklepach, które oferują prawdziwe bogactwo wzorów. Podkreślę tylko, że paski z pełnej klamry są nieco cięższe niż klasyczne.


Czarny pasek do garnituru
Pasek męski o strukturze skóry gada

Od pewnego czasu w sprzedaży dostępne są paski z klamrami automatycznymi. Ich wygląd zewnętrzny jest niemal identyczny jak w przypadku klamer pełnych, różnią się jednak sposobem zapięcia. Około dwudziesto centymetrowy odcinek początku paska od strony spodniej ma wklejony lub wszyty „ząbkowany” wąski element, który jest wsuwany w specjalną szczelinę pod klamrą. Tam znajduje się mechanizm blokujący pasek przed jego wysunięciem.
Te klamry również odznaczają się bogatym wzornictwem, a ich ważną zaletą jest dość płynna regulacja obwodu paska.

W niniejszym artykule zupełnie świadomie pominąłem temat pasków wykonanych z innych materiałów niż skóra. Dlaczego? Mówimy tu przecież o klasycznej elegancji, która zawsze kojarzy się z naturalnymi materiałami. No bo który mężczyzna pogardzi idealną układnością wełnianego garnituru, delikatnością jedwabnego krawata lub zapachem naturalnej skóry swojego paska?

1 komentarz:

  1. Każdy prawdziwy mężczyzna powinien mieć klasyczny, elegancki pasek skórzany :) W sam raz na prezent.

    OdpowiedzUsuń