piątek, 19 listopada 2010

Portfele ze skóry.

Portfel - skąd się wziął?
Zasobnik dla pątnika - prawdopodobnie takie zadanie spełniały pierwsze portfele już w starożytnej Grecji. Kiedy przeczytałem tę informację na jednej z brytyjskich stron internetowych traktującej o portfelach byłem mocno zaskoczony. Zawsze sądziłem, że to często pojawiająca się w filmach historycznych sakiewka jest protoplastą dzisiejszych portfeli. Przecież to skórzane woreczki wypełnione miedziakami stanowiły o majętności jego jej właściciela. Mam w pamięci obrazy z filmów, kiedy ojcowie dawali sakiewki z pieniędzmi wyruszającym na wyprawy synom. Przywiązywali je sobie do pasa strzegąc jak oka w głowie.
Oczywiście sakiewka jest starszą siostrą portfela, ale fakty mówią, że nie najstarszą.

Jeszcze w XIX wieku portfele służyły nie tylko do przechowywania pieniędzy lub innych kosztowności. Podróżujący przechowywali w nim zabrane na wyprawę suszone mięso. Inna ciekawostka to fakt, że wbrew obecnie panującym zwyczajom nie trzymano ich w kieszeniach, a zawsze na zewnątrz, przymocowane do paska spodni lub siodła konia.
Możemy sobie wyobrazić, jak mógł wyglądać ówczesny portfel. Były to raczej rodzaj obecnie znanych torebek damskich, z tym że wykonany często z grubej skóry z wiązanym zapięciem. Mnogość jego funkcji i konieczność przetrwania trudów ciężkich i długich podróży zdeterminowała jego kształt i jakość wykonania. Z pewnością, żaden z dzisiaj produkowanych portfeli czy torebek nie mogłaby konkurować wytrzymałością z dziewiętnastowiecznymi, a nawet starszymi modelami.

Portfel dzisiaj
W obecnych czasach portfel spełnia w sumie dość podobną funkcję. Co oczywiste, służy do bezpiecznego przechowywania pieniędzy, a modele męskie często również do noszenia dokumentów. Od lat 70-tych wygląd portfela, szczególnie w jego wnętrzu, uległ zmianom. Wynika ona z wprowadzenia nowoczesnych sposobów regulowania płatności kartami kredytowymi. W tej sytuacji zdecydowanemu zmniejszeniu uległa mała kieszonka na monety, a w zamian za to producenci zaczęli dodawać wąskie zakładki na karty kredytowe. Dzięki temu portfele są coraz cieńsze co stanowi dużą zaletę szczególnie dla panów, którzy uwielbiają noszenie ich w tylnych kieszeniach spodni. Przy tej okazji zwrócę im uwagę, że kieszeni na tyłach spodni zdecydowanie nie służą do tego celu! Chyba, że ktoś nie chce być kłamcą mówiąc, że „siedzi na pieniądzach”.Klasyczny portfel męski
Uważam, że w każdej grupie produktów dla mężczyzn zarówno w paskach, koszulach, garniturach czy nawet butach występuje jeden, któremu można nadać miano klasyka gatunku. Tak jest również w portfelach. Gdybym miał tak z marszu opisać klasyczny model powiedziałbym, że jest czarny lub brązowy, wykonany z delikatnej i miękkiej skóry. Obowiązkowo musi posiadać kieszenie na banknoty, monety oraz przekładki na karty kredytowe i wizytówki. Obecny trend pokazuje, że klasyczne modele męskie tracą kieszonkę na monety na rzecz zakładek na wizytówki i karty.
Przy zachowaniu wymienionych parametrów powstają setki wzorów. Różnią się przede wszystkim rodzajem, kolorem i sposobem wykończenia skóry. Do ich produkcji wykorzystywane są cienkie skóry galanteryjne ze świń cieląt, kozłów, koni oraz bardziej luksusowe z różnego rodzaju gadów i płazów. Tańsze wyroby wykonuje się z dwoin mizdrowych czyli odpadów grubszych skór na przykład bydlęcych wykorzystywanych do produkcji butów.
Portfel z naturalnej skóry w miarę użytkowania nabiera swojego charakteru, dostosowuje się do jego właściciela, do tego co jest w nim noszone. Uważam, że ta cecha nadaje pewnego smaczku temu wyrobowi bo to trochę jak ślady historii. Nie namawiam jednak do zbyt długiego noszenia nawet najbardziej ulubionego portfela, ponieważ nie ma nic gorszego kiedy elegancki mężczyzna, który płaci na przykład za kwiaty dla swojej kobiety, wyciąga kartę lub gotówkę ze zniszczonego, przetartego portfela. Nawet a może przede wszystkim, jeśli na jego czole widnieje logo znanej marki!

Powszechnie wiadomo, że szczególnie mężczyźni ze względu na swoją praktyczność uwielbiają modele mocno spersonalizowane. Mają taką możliwość dzięki ogromnemu wyborowi dostępnych na rynku modeli. Od małych, mieszczących się w nawet w kieszeni marynarki do prawdziwych organizerów, w których nie ma tylko miejsca na „suszone mięso”.Bardzo elegancki i jednocześnie praktyczny model zaprezentowała w 2009 roku amerykańska firma RENNA USA. Wykonany ze skóry bizona model był całkowicie zapinany na zamek błyskawiczny i posiadał wiele ciekawych kieszeni i zakładek w różnych wielkościach, a nawet miejsce na długopis. Ciekawa też była jego cena, która wynosiła 679$. Zaznaczę, że nie jest to najdroższy model na świcie.
Na szczęście dobry modny portfel można kupić w zdecydowanie niższej cenie, które kształtują się na poziomie od 50 – 200zł. Modele, których cena wynosi poniżej tego przedziału zwykle są wykonane z imitacji skór lub innych materiałów. Należy się wówczas liczyć z tym, że trwałość portfela nie wykonanego z naturalnej skóry najczęściej będzie zdecydowanie krótsza.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz