niedziela, 17 listopada 2013

Historia na niejeden film – Ralph Lauren

To historia na niejeden film. Bo Ralph Lauren to droga na sukces – od stóp po sam szczyt góry. Na przestrzeni lat to też droga z koleinami, a nawet drobnymi stłuczkami. Dziś jednak to pewny grunt o najwyższej jakości – o kim mowa? O marce Ralph Lauren w całej swojej okazałości. 

Logo marki Ralph Luren
Logo marki Ralph Luren
Obraz pochodzi z wkrb13.com
W tej historii nie było wszystkiego od zaraz. Bo Ralph Lauren zanim zdecydował się wejść w świat mody robił w życiu kilka innych rzeczy – do czasu, dokładniej do 29. roku życia. Nie ma więc tutaj historii rodem Dolce & Gabbana, nie ma szkoły krawieckiej, ani tradycji rodzinnych. Bo marka Ralph Lauren wyrosła prosto z serca, nie była wyssana z mlekiem matki, czy przekazana w genach.

Projektant Ralph Lauren w 1970 roku.
Projektant Ralph Lauren w 1970 roku.
Zdjęcie pochodzi z chic-chic-store.com
Lauren przyszedł na świat kilka tygodni po wybuchu II wojny światowej. Wojny okrutnej szczególnie dla rodzin żydowskich, z której sam Lauren się wywodził. Jego rodzice byli żydowskimi imigrantami. Uciekli z terenów II Rzeczypospolitej Polskiej, dziś ziem należących do Białorusi. Wychowany na Bronxie, w okolicach Nowego Jorku, młody Lauren porzucił studia, odbył służbę wojskową, pracował jako sprzedawca odzieży męskiej, by w końcu założyć dom mody i stać się jednym z najbogatszych ludzi globu. Chemia mody i młodego Ralpha mogła zaprocentować pierwszy raz, gdy młody sprzedawca zaproponował swojemu pracodawcy wyprodukowanie własnej linii krawatów. Dla pracodawcy pomysł okazał się chybiony...

Flagowy sklep marki Ralph Lauren mieszczący się na Madison Avenue w Nowym Jorku
Flagowy sklep marki Ralph Lauren mieszczący się na Madison Avenue w Nowym Jorku
Zdjęcie pochodzi z en.wikipedia.com
Na szczęścia dla Ralpha znalazł się inny inwestor – krawaty trafiły na rynek, a grupą docelową młodego projektanta stał się klient zamożny. Lata 70. to już pierwsze nagrody, własny butik i coraz większy prestiż. Lauren poszerzał ofertę swojej marki o buty, okulary, perfumy, otworzył się na klientów płci pięknej. W latach 80. otworzył butik na najdroższej ulicy londyńskiego City. 

Dziś to zupełne inny świat - Polo Ralph Lauren to najpopularniejsza marka całego koncernu charakteryzująca się stylem casualowym. Sam Ralph Lauren prawie 20 lat temu założył fundację na rzecz walki z rakiem piersi pod nazwą Fashion Targets Breast Cancer. W 2009 roku pojawiła się pierwsza biżuteria i zegarki sygnowane marką Ralph Laurent. 

Fragment tegorocznej kolekcji męskiej Ralph Lauren
Fragment tegorocznej kolekcji męskiej Ralph Lauren.
Zdjęcia pochodzą z ralphlauren.com
Prywatnie to człowiek, który posiada imponującą kolekcję zabytkowych samochodów – m.in. Ferrari 250 GTO, Mercedes 300SL Gullwing czy McLaren F1. To też postać, która udowadnia, że nie liczy się to, czego uczyłeś się w szkole, a to co faktycznie umiesz robić – Ralph Lauren wchodząc w świat mody nie miał żadnego przygotowania zawodowego do bycia projektantem.
Projektant jest wielbicielem motoryzacji. Tutaj wysiadający ze swojego Porshe GT3 RS.
Projektant jest wielbicielem motoryzacji. Tutaj wysiadający ze swojego Porshe GT3 RS.
Zdjęcie pochodzi z en.wikipedia.com

----------------------
Projektant i biznesmen Ralph Lauren urodził się 14 października 1967 roku w Nowym Yorku. Jest twórcą takich marek jak: Polo, Ralph Lauren for Men, Ralph Lauren for Women, Ralph Lauren Home, Double RL, Rugby, Ralph Lauren Collection, Ralph Lauren Puple Label Menswear, Ralph Lauren Black Label, Ralph Lauren Pink Pony, Ralph Lauren Tennis, Ralph Lauren Golf, RLX.

Projektant Ralph Lauren 2012
Projektant Ralph Lauren 2012
Zdjęcie pochodzi z guestofsguest.com

1 komentarz: