wtorek, 22 czerwca 2010

Krawat - bliski, nieznany...Czy wiecie jak długą historię ma ten charakterystyczny kawałek materiału? Najczęściej spotykamy się z datą roku 1660, kiedy to oficerowie wojsk austro-węgierskich po zwycięstwie nad Turkami paradowali przed królem francuskim Ludwikiem XIV w mundurach, które przyozdobiono kolorowymi szarfami. Ówczesne tereny austro-węgier nazywano "Kroatia" stąd często mówi się, że krawat powstał właśnie w Chorwacji skąd został wprowadzony przez żołnierzy na dwór francuski.

A czy dzisiaj Paryż - światowa stolica mody, to raj dla panów kochających krawaty?
Chyba tak.
Kiedy niedawno miałem okazję być przez kilka dni w stolicy Francji, w oczy bez wątpienia rzuca się ogromna ilość niewielkich sklepów i salonów z akcesoriami dla mężczyzn. Wśród szerokiej gamy galanterii i innych dodatków dla panów zawsze w centralnym miejscu są krawaty.

Również w Polsce krawat ma stałe miejsce w szafie większości mężczyzn, jednak najczęściej są to dwa lub trzy modele zakładane na przemian.
Panowie! Co stoi na przeszkodzie zbudowania własnej małej kolekcji tego w sumie niedrogiego detalu naszego ubioru? Myślę, że częstym problemem jest brak wiedzy na temat panujących trendów oraz klęska urodzaju, ponieważ ilość wzorów jakie są dostępne w sklepach i na rynkach może przyprawić o zawrót głowy.

W następnym wpisie spróbuję opowiedzieć o techniczno-modowych aspektach krawatów dzięki czemu będzie Wam łatwiej dobrać modny wzór oraz gatunek.
Zapraszam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz