czwartek, 1 lipca 2010

To wiedzieć trzeba!

Myślę, że każdemu mężczyźnie przyda się kilka informacji na temat technicznej warstwy krawata.
Kilka słów o tym jak jest wykonany, z ilu składa się warstw oraz jak odróżnić poliestrowy od jedwabnego.

Jego budowa nie jest skomplikowana i generalnie składa się pięciu elementów. Podstawę stanowią dwa zeszyte ze sobą elementy z materiału zasadniczego czyli to co widzimy na zewnątrz oraz wkład, który jest wszyty w środek. Pozostałe dwa elementy to tak zwane "odszycia" końcówek krawata, widoczne od spodu na obu końcach wyrobu.
 
Warstwa zewnętrzna najczęściej wykonana jest z jedwabiu, a kolorystyka i wzory nadawane są poprzez farbowanie, tkanie (tzw. żakard) lub drukowanie. Oczywiście jakość jedwabiu może być różna, ale generalnie wyroby z tego surowca należą do tak zwanej „wyższej półki”. Najważniejszą cechą krawatów z jedwabiu jest ich delikatny bardzo przyjemny chwyt. Ważne jest również to, że względu na swoje właściwości jedwab nie elektryzuje się, a jego duża wytrzymałość istotnie wpływa na trwałość wyrobu.


Krawat z prawdziwego jedwabiu
Krawat żakardowy z jedwabiu naturalnego - PewienPan.pl

Obok krawatów jedwabnych rynek oferuje wyroby poliestrowe. Są one zdecydowanie tańsze ze względu na pochodzenie włókna, które jest wytwarzane sztucznie. Poliester nie jest już tak delikatny jak jedwab, jednakże z odległości nie widać różnicy. Jeśli mężczyzna nosi krawat poliestrowy powinien pamiętać, że nawet nie wysoka temperatura popiołu papierosowego może trwale zniszczyć naszą ozdobę, a skłonność poliestru do elektryzowania może nas denerwować szczególnie zimą.

Krawat z włókien syntetycznych
Krawat z włókien syntetycznych
Wkład krawata to najczęściej materiał wiskozowy. W zależności od producenta, właściwości materiału zewnętrznego oraz mody stosuje się różne grubości wkładów, a nie rzadko wszywane są jego dwie warstwy. Wkład nadaje sprężystości, pewną puszystość, poprawia układalność i zabezpiecza przed trwałymi zagnieceniami.

Ja osobiście wolę krawaty jedwabne ze względu na ich chłodny miły dotyk i ich nie elektryzowanie się. Jednak czasem trudno ominąć wieszak, na którym wisi prawdziwe bogactwo wzorów krawatów poliestrowych. Za niewielką kwotę można wówczas przyozdobić swój wygląd wzorem, który idealnie oddaje nasz dzisiejszy nastrój.

O tendencjach oraz doborze krawata napiszę w następnym wpisie do którego lektury serdecznie zapraszam.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz