wtorek, 6 lipca 2010

Dobieramy krawat.

Na samym początku wspomnę, że moje podejście do mody, a w tym przypadku wyboru krawata jest dość liberalne. Wyznaję zasadę, że podstawą jest dobre samopoczucie, a nie ciągle zmieniające się wizje projektantów i stylistów. Pamiętaj, że nawet jeśli strój będzie najbardziej modny, to nie złagodzi dyskomfortu noszenia nielubianego koloru czy bardzo wąskich spodni. Dlatego wyboru odpowiedniego krawata nie możemy traktować jako zła koniecznego.

Należy jednak pamiętać o kilku podstawowych zasadach, których przestrzeganie uchroni przed stresującym foux pas.
Generalną zasadą jest, że krawat musi być nieco ciemniejszy od koszuli. Należy przy tym zawsze unikać jaskrawych barw żółci, trawiastej zieleni oraz zbyt krwistej czerwieni, a kolory powinny do siebie pasować. Niedopuszczalne jest również łączenie wzorów np. garnituru, koszuli i krawata w prążki. Dotyczy to również sytuacji kiedy wzory stanowią strukturę tkaniny. W takiej sytuacji gładki krawat idealnie zmiękczy cały uniform.

Kolejna zasada wiąże się z porą dnia. Wszystkie krawaty, które ozdobione są szerszymi paskami, dużymi wzorami czy innym mocnym kształtem są idealne w ciągu dnia, lecz najważniejsze kryterium wyboru powinny stanowić kolory, w tym przypadku jasne, ciepłe, zdecydowane.W zależności od sytuacji, czy jest to praca w biurze czy ważne spotkanie biznesowe możemy stopniować jaskrawością kolorystyki. Oczywiście na poważne spotkania założymy krawat o mniejszych kontrastach kolorystycznych.


Modny krawat w groszki
Krawat z kolekcji PewienPan.pl

Kiedy jednak przychodzi wieczór nasza kolekcja powinna zaoferować inne wzory. Przebierajmy wówczas w ciemniejszych kolorach o małym kontraście w krawatach wielokolorowych oraz delikatniejszych wzorach pasków czy grochów. Wieczór, to też idealna pora na krawaty żakardowe, których piękne tkanie podkreśla ich szlachetność. Tutaj należy zachować zasadę ograniczonego kontrastu i dużych wzorów.


Założenie: „przede wszystkim dobre samopoczucie” nie może Nas jednak zamykać na panujące aktualnie trendy. Z pewnością wiedza na ich temat ułatwi nam decyzję przy wyborze. Moda dość precyzyjnie definiuje obowiązujące kształty krawatów, a w szczególności ich szerokość. Obecny okres to czas wąskich kształtów, a nawet tkzw. „śledzi” Szerokość szpicu zawiera się pomiędzy 4,5cm-9,5cm. Poleciłbym jednak, aby na spotkania binesowe wybierać w tym przypadku warianty z górnej granicy szerokości.
Niedawno przeczytałem zdanie neapolitańskiego producenta krawatów Maurizio Marinelli mówiące, że „w szafie każdego dżentelmena powinno znajdować się przynajmniej dziesięć krawatów, a wśród nich klasyk gatunku – granatowy w drobne wzory”.
Wobec tego drodzy Panowie już dzisiaj rozpocznijcie kompletowanie swojej kolekcji od tego właśnie wzoru, a dalej niech Was poniesie własny styl, upodobania oraz fantazja.

2 komentarze:

  1. cyt "Nie dopuszczalne jest również łączenie wzorów np. garnituru, koszuli i krawata w prążki." ....

    co to za niedorzeczna rada ????? nie moge nie zareagowac. wlasnie przez takie "poradnictwo" polscy faceci wygladaja tak jak wygladaja plasko banalnie i nieciekawie. Mozna kapitalnie polaczyc ze soba te 3 wzorzyste elementy ubrania z zachowaniem najlepszych klasycznych wzorcow elegancji i dobrego stylu. Napisze o tym posta za kilka dni zapraszam do poogladania inspiracji w tym temacie na www.dresscodeclub.blogspot.com. sorry za trzcionke ale komentarz wysylam z zagranicy i brak mi tu polskich znakow

    OdpowiedzUsuń
  2. Już poprawione. Bardzo dziękuję za słuszną uwagę :)

    OdpowiedzUsuń