poniedziałek, 19 lipca 2010

Koszule męskie - garść informacji.

Ktoś mógłby powiedzieć, że wszystkie koszule są takie same i w zasadzie, to nie ma różnicy jaką się nosi. Nic bardziej mylnego. Aby to sprawdzić zachęcam do podjęcia próby zakupu wymarzonej koszuli. Wizyta w pierwszym sklepie zmusi Was do odpowiedzi na kilka pytań – jaki kolor, wzór, dopasowanie, kształt kołnierza – spróbujcie szybko odpowiedzieć czego oczekujecie.
Dzisiaj spróbuję nieco poukładać informacje na ten temat, aby było Wam łatwiej.

Podstawową cechą związaną z wyglądem koszuli to oczywiście kolor. Klasyka w dobrym stylu to nieśmiertelna biel – elegancja w czystej formie. To w bieli każdy mężczyzna wygląda elegancko. Pasuje do niej każdy garnitur i krawat. Obok niej do klasyki zaliczamy jeszcze błękit oraz jasny róż. Te trzy kolory to obowiązkowe pozycje w szafie dżentelmena.

Mówiąc o kolorach koszul nie można oczywiście zapominać o innych niż wymienione, lecz pamiętajmy, że inaczej niż w krawatach, żadne jaskrawości nie podziałają pozytywnie na nasz wygląd. Każdy kolor możemy mieć w zestawieniu z deseniem na przykład prążkami, kratą, jodełką. Istnieje jednak zasada, że dużej kraty nie zakładamy do garnituru, bo to wzór zarezerwowany na luźny weekend, natomiast gładka koszula zawsze będzie na miejscu w sytuacji podniosłej, wyjątkowej, kiedy chcemy coś uczcić.

Drugim istotnym elementem koszuli jest oczywiście kołnierz. Firmy szyjące koszule na miarę proponują swoim klientom od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu kształtów, jednak kolekcje kofnekcyjne zwykle sprowadzają się do kilku. Najczęściej spotkanym jest tak zwany „kołnierz prosty”. Jest to klasyczny kształt, spotykany zarówno w koszulach typu office jak i casual. Równiez niezwykle popularnym jest kołnierz o szeroko rozstawionych krawędziach nazywany „włoskim” lub typu „cut away”. Kiedyś znalazłem ciekawe porównanie, że ten kształt kołnierza „działa tak samo jak szeroko rozstawione kąciki ust - im wyżej rozstawione tym milsze wrażenie”. Kolejny, to kołnierz typu „button down” - mój ulubiony. Jego krawędzie są dopinane na guziki. Oprócz nich do zapięcia można również użyć ozdobnej szpilki lub agrafy.


Koszula na spinki Pako Lorente
Koszule męska na spinki Pako Lorente

Każdy ze wspomnianych kształtów można spotkać w wersji szerszej lub węższej. Zastosowanie odpowiedniej szerokości powinno być zdeterminowane sylwetką. Jeśli masz krótką szyją – załóż wąski kołnierz, natomiast jeśli jesteś szczupły i masz długą szyję idealny będzie kołnierz szeroki.

Mankiety. Ten element można podzielić na dwie podstawowe grupy – tradycyjne oraz zapinane na spinki. Szczególnie drugi wariant zasługuje na uwagę. Jest to najelegantszy mankiet jaki może nosić mężczyzna. Jest piękny, szeroki, złożony na pół zawsze ozdobiony wyjątkowymi spinkami. To ten rodzaj mankietu nadaje mężczyźnie szczególnej powagi i elegancji. W poprzednich kilku dekadach mankiety zapinane na spinki inaczej zwane „francuskimi” były nieco zapomniane i zakładali je tylko bogaci biznesmeni i prominenci. Jednak od kilku lat przeżywają prawdziwy renesans. W niedługim czasie na moim blogu zajmę się szerzej tematem spinek, które stanowią integralny element mankietu typu francuskiego.
Regular / Shape – te dwa pojęcia ostatnio dość często są stosowane w oznaczeniach koszul. Pewnie nie jeden mężczyzna zastanawia się co kryją. Tłumaczenie z języka angielskiego niby proste (regularny / modelowany), ale jak to się ma do koszuli? Określenia te informują nas z jaką formą czy inaczej mówiąc dopasowaniem koszuli mamy do czynienia. Koszula regular, to tradycyjna luźna forma, natomiast shape oznacza model bardziej dopasowany, często lekko wcięty w pasie. Ten kształt w ostatnim czasie jest bardzo popularny. Taka koszula jest węższa w klatce piersiowej, pasie oraz ramionach. Polecam przetestowanie takiego modelu.

Omawiając temat koszul koniecznie należy wspomnieć o kilu zasadach ich noszenia:
 • Rękaw koszuli musi być dłuższy niż marynarki. Kiedy ręce są opuszczone powinien być widoczny 2,0cm margines.
 • Jeśli masz krawat, to wszystkie guziki muszą być zapięte. Jednak kiedy jesteś na spotkaniu roboczym i dopuszczalna jest swobodna forma bez krawatu, to koniecznie odepnij pierwszy guzik.
 • Nigdy nie zakładaj koszuli z krótkim rękawem pod garnitur.
 • Koszula musi być na tyle długa, aby nie wysuwała się ze spodni.
Koszula Pako Lorente slim fit
Koszula męska Pako Lorente - Slim fit

Jak widać, nie ma żelaznej zasady jaką wybrać koszulę. Podstawą jest, by była czysta, nie znoszona i dobrze wyprasowana. Żeby jednak ten efekt uzyskać trzeba pamiętać o kilku zasadach jej pielęgnacji, o których napiszę nieco szerzej w kolejnym artykule.
Zapraszam do lektury.

2 komentarze:

 1. ale fajny ten blog....
  W jednym miejscu tyle ciekawych informacji.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdzie kupie dobrej jakości koszule w miare przystępnej cenie ? Giacomo Conti , Massimo Dutti , Bytom? Myślicie ze tam mam szukac ???

  OdpowiedzUsuń