poniedziałek, 12 lipca 2010

Najbliższa ciału koszula


Klasyczna koszula z bawełny
Klasyczna koszula z bawełny - Pako Lorente

Musi być jak druga skóra, dobrana idealnie do okazji, ma budować nasz image oraz zapewnić komfort. Zanim jednak opowiem o tych aspektach pozwolę sobie na kilka słów wprowadzenia.

Koszula, to tak naprawdę element bielizny męskiej i taką właśnie funkcję spełniała od swych początków, których datę trudno dzisiaj określić. Wiemy, że sposób jej noszenia oraz charakter ewaluował. Prawie do końca XVIII wieku była wkładana wyłącznie przez głowę i w tym też czasie utraciła swój pierwotny, pełen szlachetności styl. Zaczęto ją traktować jako codzienną odzież wierzchnią. Choć oczywiście to nie reguła, czego potwierdzeniem jest popularny wizerunek Juliusza Słowackiego, na którym to poeta pozuje w koszuli przykrytej płaszczem. Mimo, że był to już wiek XIX jego koszula z pięknym charakterystycznym kołnierzem jest wkładana właśnie przez głowę.

Obecnie koszula, to podstawowy element męskiej garderoby. Te najznakomitsze szyte na miarę dają mężczyźnie możliwość samodzielnego wyboru kształtu kołnierza, mankietu, kieszeni a nawet wyglądu tyłu. Klient może również zamówić wyhaftowanie własnej inskrypcji.
Bezpośredni wpływ na jakość, a co za tym idzie cenę koszuli ma tkanina z której jest uszyta. Najlepsze wyroby również te wytwarzane przemysłowo szyte są głównie z wysokiej jakości bawełny. Możemy znaleźć różnego rodzaju określenia tkaniny np. popelina, twill, oxford – oznaczają one sposób tkania.


Koszula z klasycznym kołnierzem
Koszula z klasycznym konierzem - Pako Lorente

Jednak rynek wyrobów gotowych oferuje również koszule nieco tańsze. Są to najczęściej koszule wykonane z mieszanek bawełny z poliestrem lub wiskozą. Dodanie sztucznych włókien obniża cenę, oraz niektóre właściwości takie jak higroskopijność czyli wchłanianie wilgoci. Jest to wówczas pewien kompromis pomiędzy ceną a jakością.
Dokonanie takiego zakupu nie oznacza utratę walorów estetycznych i modowych. Wręcz przeciwnie. Cena niższa od wyrobu najwyższej jakości, daje możliwość próbowania różnych kształtów, wzorów oraz kolorów. Zwracajmy jednak uwagę, aby kupowany model miał właściwy rozmiar, a jego wzór pasował do okazji oraz pozostałych elementów garderoby.
W następnym artykule opowiem o najważniejszych detalach koszuli oraz podam kilka wskazówek na temat jej właściwego doboru oraz pielęgnacji.

2 komentarze:

  1. Nie sądziłem, że koszula to bielizna, ale może i faktycznie.
    Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ten blog to naprawde cos !Panowie ktos o was pomyslal ,zadbajcie o siebie a kobiety beda wasze !!!!!!

    OdpowiedzUsuń