czwartek, 11 kwietnia 2013

Przeróbki krawieckie: koszule i spodnie.

Przeróbki koszul.

Na rynku odzieżowym od lat można kupić koszule w różnych fasonach: slim fit, tailored fit czy regular fit. My zajmiemy się tym ostatnim, który jest jeszcze najbardziej popularnym fasonem wśród mężczyzn, choć ostatnio coraz popularniejsze są koszule taliowane, bardziej przylegające do ciała.

Koszule, podobnie jak marynarki, również możemy poddać przeróbkom krawieckim, takim jak: taliowanie, zwężenie rękawów i skrócenie. Przyjrzyjmy się rysunkowi poglądowemu:


Linie które wpływają na dopaskowanie koszuli.
Linie które wpływają na dopaskowanie koszuli.
Zdjęcie pochodzi z indiarush.com

Czarnym kolorem zostały wyróżnione elementy koszuli, które dość łatwo można zmodyfikować. Zwężenie rękawów czy taliowanie nie powinny sprawić kłopotu krawcowi, jednakże musi on uważać na materiał, z którego jest wykonana dana koszuli. Im delikatniejszy, tym większa szansa na jego uszkodzenie przy szwach. Prawidłowo wykonane taliowanie koszuli wygląda tak jak na rysunku poniżej:


Na plecach można wykonać zaszewki dopasowujące
Na plecach można wykonać zaszewki dopasowujące.
Zdjęcie pochodzi z gq.com

Przeróbki krawieckie w zakresie kołnierzyka, ramion i mankietów są praktycznie niemożliwe do wykonania, gdyż zaburzyłyby całą konstrukcję koszuli. Przesunięcie guzika przy kołnierzyku tylko o 1 cm, sprawiłoby, że plisa („listwa”, biegnąca wzdłuż przodu koszuli – do niej przyszyte są guziki) byłaby widoczna nawet po założeniu krawata. Mankiety koszuli również nie podlegają poprawkom krawieckim, chyba, że chcemy z koszuli z długimi rękawami zrobić taką z krótkimi. Koszuli z tak przerobionymi rękawami nie moglibyśmy założyć do garnituru, ale doskonale sprawdziłaby się pewnie np. w ogrodzie.

Przeróbki spodni

Spodnie to również element męskiej garderoby, które można przerobić lub poprawić, oczywiście w rozsądnych granicach. Spójrzmy najpierw na ilustrację:


W spodniach można zwęzić i skórcić nogawki
W spodniach można zwęzić i skórcić nogawki
Zdjęcie pochodzi z sempre.pl

Jeśli przyniesiemy do krawca spodnie, zakres poprawek krawieckich obejmie na pewno: zwężenie lub poszerzenie ich w pasie oraz zwężenie i skrócenie nogawek.
Żadna z tych czynności nie powinna być kłopotliwa dla krawca. Zwężenie w pasie jest możliwe prawie w każdym modelu spodni, natomiast poszerzenie obwodu umożliwiają jedynie modele posiadające zapas tkaniny na środku tyłu. Dotyczy to przede wszystkim modeli klasycznych i daje możliwość powiększenia spodni o maksymalnie 5cm w obwodzie.
Kiedy zdecydujemy się na zwężenie nogawek, poprośmy krawca, aby zrobił to po całej długości, unikniemy wtedy efektu damskich „cygaretek”, czyli zbyt obszernych ud w stosunku do wąskiej długości spodni od kolana w dół. Zadbajmy również o prawidłową długość naszych poprawianych spodni. Niegdyś za taką uważano długość do obcasa z jednym załamaniem z przodu. Taki efekt uzyskalibyśmy, kiedy nogawka u spodni miałaby przynajmniej 22 centymetry szerokości na dole. Dzisiaj natomiast szyje się spodnie (rynek „rtw” – gotowe do założenia) dużo węższe, nawet do 17 centymetrów na dole. Przyjmijmy zatem, że każdy ma prawo wybrać taką długość nogawek, jaka mu odpowiada, z zastrzeżeniem, żeby nie była ona za krótka (np. przed kostkę) lub za długa (efekt „harmonijki” na bucie).

Podsumowując, należy powtórzyć, że przeróbki krawieckie dają naprawdę duże możliwości, jeśli chodzi o przywrócenie użyteczności ubraniom, których od dawna nie nosiliśmy, kupiliśmy w nie swoim rozmiarze lub wyszperaliśmy w secondhandach. Pozwalają na ponowne polubienie marynarki, spodni czy płaszcza, o których już zdążyliśmy zapomnieć. Co więcej cała ta operacja nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych, a sprawia satysfakcję, kiedy ktoś zapyta np.: „Czy ta marynarka, która tak świetnie na Tobie leży, jest nowa?”. Chciałoby się odpowiedzieć: „Tak, jest jak nowa…”.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz