wtorek, 15 marca 2011

Moda na bicyklu...

Podczas wizyty na niedawno zakończonej edycji Międzynarodowych Targów w Poznaniu udałem się do hali nr 9. gdzie swoje kolekcje prezentowali młodzi adepci sztuki projektowania.

Podczas oglądania tych nowatorskich kolekcji, głównie z kategorii Premier Vision, moją uwagę przyciągnęła niezwykle ciekawa kolekcja Pani Justyny Gamoń.
Kolekcję wyróżniały dwa elementy – jako jedyna obejmowała modę męską, ale przede wszystkim była niezwykle oryginalna – bo zaprojektowana dla bicyklistów!
Więcej na temat kolekcji dowiecie się z poniższego wywiadu jaki ku mojemu zadowoleniu udało się przeprowadzić z Panią Justyną.

- Zanim zapytam Panią o samą kolekcję chciałbym się dowiedzieć zupełnie innej rzeczy - czy Pani lubi jeździć na rowerze?
- Uwielbiam!
Rower to moje hobby

- Dlaczego zaprojektowała Pani swoją kolekcję właśnie dla bicyklistów? Przecież chyba nie wielu ludzi wie co to w ogóle jest bicykl, a tym bardziej nikt nie ubiera się w ten sposób?
- Pomysł ten zrodził się podczas mojej pracy przy sesjach zdjęciowych o tematyce retro. Bicykla używałam jako rekwizytu do stworzenia odpowiedniego nastroju. Jednak ubiór modela – cyklisty burzył klimat zdjęć. Dlatego postanowiłam zaprojektować kolekcję dla cyklistów . Rower jest moim hobby, ponadto zawsze chciałam stworzyć ciekawą kolekcję męską, co było dla mnie wielkim wyzwaniem. Budując kartę inspiracji oglądałam stare zdjęcia i afisze co zachęciło mnie do zrealizowania tego pomysłu.

- Jak bardzo zaprezentowane przez Panią modele czerpią z mody tamtych czasów?
- Bardzo. Po wnikliwych poszukiwaniach udało mi się odtworzyć klimat tamtego okresu. Inspirację czerpałam głównie z ubioru cyklisty z końca XIX w.

- Projektowanie, a potem wykonanie niemal historycznej kolekcji z pewnością wiąże się z trudnościami. Proszę nam opowiedzieć co sprawiało Pani największe kłopoty?
- Nie miałam problemów z zaprojektowaniem ani z realizacją mojej kolekcji. Często konsultowałam się ze znajomymi cyklistami – Marcinem Moszczyńskim i Zbigniewem Wantuchem , co ułatwiło mi prace nad kolekcją. Dodatkowym źródłem informacji były dla mnie liczne książki i czasopisma o ówczesnej modzie tamtych lat.

- Podczas przygotowania do projektowania tej kolekcji na pewno musiała Pani zapoznawać się z ówczesną dla bicyklistów modą męską. Skoro nawet na rower panowie ubierali się tak elegancko to czy można powiedzieć, że ówcześni mężczyźnie bardziej dbali o swoją szafę niż teraz?
- Uważam, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Ówcześni właściciele bicyklów byli to zamożni panowie, którzy przez swój ubiór podkreślali swój status majątkowy. Bardzo dbali o to, by ich strój był elegancki i stylowy. Współczesny mężczyzna dba o zawartość swojej szafy. Jest bardzo urozmaicona i jego ubiór jest zależny od sytuacji, w jakiej się znajduje.

- Obecnie rozwija się moda na jazdę rowerem do pracy. Proszę powiedzieć jak wyobraża sobie Pani bankowca, który jedzie do pracy rowerem – czy to w ogóle możliwe?
- Tak, patrząc na moją kolekcję jest to bardzo możliwe. Można wyglądać elegancko i stylowo nawet jadąc na rowerze. Poprzez łączenie tkaniny z dzianiną odzież uzyskuje elastyczność, co ma duży wpływ na komfort jazdy, poza tym jest szykowna i elegancka w sam raz dla bankowca. Ważny jest tez dobór roweru - żeby jeździć stylowo trzeba korzystając z rowerów miejskich a nie górskich. Wyprostowana i zrelaksowana pozycja jazdy - sprzyja zdrowiu i codziennym dojazdom do pracy.

- Czy istnieje współczesna moda rowerowa dla mężczyzn? Oczywiście nie chodzi mi o sportowe stroje, ale właśnie takie na co dzień, do pracy.
- Tak, istnieje. Niektóre firmy odzieżowe, np. Esprit, Mexx, proponowały casual’owe kolekcje na rower. W związku z popularyzacja rowerowego stylu, także w Polsce coraz bardziej popularne stają się stylowe ubrania na rower.

- Zadam Pani nieco przewrotne pytanie. Czy klasyczna męska elegancja nie jest nudna? Czy można zainteresować nią młodych mężczyzn?
- Bardzo chciałam stworzyć męską kolekcję, była ona dla mnie dużym wyzwaniem i z pewnością mogę stwierdzić, że nie było to nudne zadanie. Na rynku polskim brakuje ciekawych kolekcji dla młodych mężczyzn, dla których moda jest czymś ważnym, i którzy poszukują interesujących ubiorów, nie tylko na wieczór ale i też na co dzień.

- Czym w ogóle dla Pani jest moda?
- Moda - ogólne określenie dla stylu, to po prostu szybko zmieniający się gust i estetyka w kulturze, cywilizacji i stylu życia. Dla mnie pasja i sposób na życie!

- Gdzie w najbliższym czasie będzie można zobaczyć Pani kolekcję?
- 27 marca odbędzie się pokaz Cracow Fashion Awards 2011. Tam będzie zaprezentowana moja kolekcja.

- Czy myśli Pani już nad kolejną? Proszę zdradzić swoje plany.
- Na pewno będzie to kolekcja męska! Nic więcej nie zdradzę.

- Dziękuję za rozmowę i życzę Pani sukcesów oraz kolejnych tak udanych kolekcji.
- Ja również dziękuję.

-------------------------------------------------------------------------------------
Justyna Gamoń jest studentką na kierunku Artystycznego Projektowania Ubioru w Krakowskiej Szkole Artystycznej. Oprócz projektowania zajmuje się stylizacją. Swoje prace pokazywała m. in. w programie TV Polsat " Moda za 500"; konkursie OffFashion 2009, pokazie mody Diva, MTP 2011.
-------------------------------------------------------------------------------------


2 komentarze:

  1. Sama jeżdżę do pracy rowerem i zainteresował mnie artykuł. Te stroje na dwukołowiec... hm ciekawe. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. rewelacyjna kolekcja bardzo zdolnej projektantki :)

    OdpowiedzUsuń