wtorek, 22 marca 2011

Gratka dla miłośników mody męskiej.

Niezwykła okazja do poznania historii przemian męskiego ubioru. W Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi rusza wystawa, która porządkuje dotychczasową wiedzę na ten temat.

Z pewnością wiele z Was słyszało o książce Pani Lilianny Nalewajskiej pod tytułem „Fashionable, dandys, elegant. Moda męska w XIX i na początku XX wieku w czasopismach ze zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie”, która jest swoistą polską bibliografia kostiumologiczną.
Książka ta stanowi jednocześnie uzupełnienie do wystawy, która 24 marca zostanie otwarta w Centralnym Muzeum Włókiennictwa w Łodzi.

Sądzę, że to wielka gratka dla wszystkich miłośników mody męskiej. Wystawa jest niezwykle pionierskim przedsięwzięciem, ponieważ historia mody męskiej nie była dotychczas tak szeroko prezentowana.

Temat wydarzenia jest tożsamy z tytułem książki, a jej celem jest zaznajomienie odwiedzających z modą męską przełomu XIX i XX wieku. Autorka potraktowała modę jako element otaczającego nas świata, a świadectwa o niej pokazuje na podstawie materiałów Biblioteki Uniwersyteckiej w Warszawie.
Odwiedzający zostaną zapoznani z historią ubioru i angielskimi wpływami w jej kreowanie. Poznamy jednocześnie rodzaje ówczesnych strojów, a w nich między innymi tak enigmatycznie brzmiące jak algierki, bekiesze, burnusy czy talmy.

Inna część projektu, to prezentacja detali męskiej garderoby, które stanowiły ważne elementy zdobnicze. Poznamy XIX wieczne kołnierze, gorsy mankiety czy nieodzowne ówczesnym dandysom kapelusze, rękawiczki oraz laseczki, a także zobaczymy starodawne szpilki, zapinki i guziki.

Kolejny punkt to zagadnienia związane z krawiectwem, rynkiem mody czy nawet reklamą. Prezentacje zaczerpnięte z Warszawskich i Krakowskich materiałów prasowych tamtych czasów pokażą nam, że moda klasyczna stanowiła coś więcej niż tylko ubiór, ponieważ dla wielu była to prawdziwa filozofia życia.

Ostatnim ciekawym wątkiem jest część prezentująca XIX wieczną modę chłopięcą. Wiemy, że zostaną pokazane dziecięce suknie oraz spódnice. Dzisiaj już niespotykane, z pewnością wywołają duże zainteresowanie.

Atrakcją wystawy będzie ekspozycja kostiumów wypożyczonych z garderoby Teatru Muzycznego w Łodzi.

Otwarcie wystawy już w czwartek 24 marca o godzinie 13.00
Wydarzenie potrwa do 22 maja 2011.

Zwiedzanie od wtorku do niedzieli. Ceny biletów od 10zł za bilet normalny i 6zł za ulgowy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz