środa, 6 lipca 2011

Panama i chinos – czyli kilka słów o letniej modzie męskiej


To oczywiste, że latem, zwłaszcza na wakacjach, chcemy odpocząć także od swego codziennego, oficjalnego wizerunku. Warto jednak zachować umiar w stylizacyjnych szaleństwach i unikać podstawowych błędów, które mogą zagrozić naszej opinii.

Obserwując latem ulice kurortów możemy dojść do wniosku, że wielu panów postanowiło odpocząć od dobrego gustu. Czym mężczyzna elegancki różni się w swoim wakacyjnym wydaniu od mężczyzny nie znającego zasad  klasycznej elegancji? Zbierzmy obserwacje w kilku punktach:
1.Skarpety do sandałów
Zaskakująca kariera tego połączenia dziwi i przeraża. Od kilku lat wszelkie serwisy poświęcone modzie odradzają go i piętnują – mimo to pod paskami sandałów nadal połyskują śnieżnobiałe skarpety. Elegancki mężczyzna nigdy się tak nie ubierze.


2.Długie spodnie vs. krótkie szorty
A właściwie – bardzo krótkie szorty. Takie spodenki zostawmy paniom, które ze zrozumiałych względów prezentują się w nich o wiele lepiej...


Niewskazane są także spodnie zbyt długie i szerokie. Nie tylko łamią one zasady elegancji i sugerują, że ich właściciel nie radzi sobie z doborem strojów w odpowiednim rozmiarze, ale przede wszystkim optycznie zniekształcają sylwetkę.

Na lato najlepiej pasują jasne spodnie typu „chinos” (wąskie, z naturalnych tkanin, o niewidocznych kieszeniach). Mogą być nawet lekko przykrótkie.

3.Brak paska w spodniach
Gafa spotykana praktycznie przez cały rok, ale w lecie szczególnie łatwo ją zauważyć. Pasek jest nie tylko elementem dekoracyjnym, ale także utrzymującym spodnie na odpowiedniej wysokości. Podsuwanie co chwilę źle leżących spodni kłóci się z wizerunkiem eleganckiego mężczyzny. Modny pasek wykonany jest z imitacji skóry egzotycznych zwierząt.


4.Koszula z krótkim rękawem
Nie ma w niej nic złego, o ile nie jest to klasyczna koszula w wersji ze skróconymi rękawami. Taki projektancki wybryk, przeczący zasadom klasycznej elegancji, bywa na dodatek łączony z krawatem – co zupełnie dyskwalifikuje cały strój.

5.Ciemna koszula
Na lato zarezerwujmy sobie jasne kolory – kiedyś przecież trzeba je nosić. Z pewnością będziemy wyglądać dzięki nim radośniej i pogodniej. Dodajmy także, że na jasnym tle o wiele lepiej widać piękną, letnią opaleniznę.

6.Sztruksowa marynarka
Ten klubowy strój kłóci się z lekkością letnich strojów. Zdecydowanie polecamy zamiast niej marynarki dopasowane, koniecznie w jasnych kolorach i z naturalnych tkanin.
Dodajmy, że także garnitury letnie powinny być jasne. W ich przypadku możemy pozwolić sobie na wyraźne wzory: kratki, paski lub pepitkę.

7.Nakrycie głowy
Musi być dobrane do okazji. Wszelkiego rodzaju kaszkiety i czapki z daszkiem zdecydowanie nie nadają się do eleganckiego stroju – nawet jeśli upodabniają się do niego kolorem. Podobnie kapelusz nie zmieni stroju plażowego w wieczorowy.

Przy okazji odnotujmy, że do łask powróciły właśnie kapelusze Panama. Ich najmodniejsza wersja idzie z duchem czasu – wykonywana jest z ekologicznej trawy papierowej.Na zakończenie warto wspomnieć o... dodatkach. Stanowią one bardzo pożądane uzupełnienie letniego ubioru. Tu możemy pozwolić sobie na odrobinę fantazji: szaliki, apaszki i biżuteria pozwalają urozmaicić strój i świadczą o doskonałym rozeznaniu w aktualnych trendach.

____________________________________

Chętnie poczytam o innych modowych błędach, jakie Waszym zdaniem najczęściej popełniają mężczyźni. Zapraszam do pisania komentarzy.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz