poniedziałek, 29 sierpnia 2011

Jak uniknąć modowej gafy, czyli zestawy ubrań, które zawsze wyglądają dobrze

Styliści często zachęcają, na łamach magazynów i portali internetowych poświęconych modzie, do eksperymentowania z własnym wizerunkiem. Równocześnie jednak istnieją takie okazje, które zobowiązują nas do przestrzegania pewnych reguł.

Owszem, osoby traktujące kanony elegancji z przymrużeniem oka wybaczą nam wiele niestandardowych pomysłów. Specjaliści od savoir-vivre – lub po prostu zwolennicy klasycznej elegancji – preferują jednak sprawdzone zestawy. My też chcemy je polecić: dzięki nim z jednej strony przyznajemy, że znamy zasady doboru strojów, a z drugiej – po prostu świetnie wyglądamy.

Powiedzmy zatem parę słów o modzie na specjalne okazje. O tym, jak powinniśmy się ubrać, poinformuje nas często... zaproszenie na daną uroczystość. Możemy znaleźć na nim kilka określeń, które w tym miejscu warto zebrać i rozwinąć:

Black tie – to określenie stroju wieczorowego. Obowiązujący będzie w tym przypadku smoking. Formalnie określenie to dotyczy marynarki o błyszczących klapach (uszytych np. z jedwabiu), choć na ogół, myśląc o smokingu, przywołujemy w pamięci cały ubiór – z charakterystycznymi spodniami i koszulą. Do smokingu należy bowiem założyć białą, usztywnianą koszulę, czarne spodnie z połyskującymi lamówkami wzdłuż szwów i czarne buty. Niezbędnym dodatkiem będzie także czarna muszka. Coraz popularniejszy staje się ponadto hiszpański pas o szerokości ok. 20 cm, wykonany z jedwabiu. Powszechnie zastępuje on, noszone do tej pory, kamizelki.



White tie – w ten sposób zapraszający daje nam do zrozumienia, że weźmiemy udział w oficjalnej uroczystości i powinniśmy założyć odpowiedni strój wieczorowy: frak. Charakterystyczną cechą fraka są poły wydłużone z tyłu, a skrócone z przodu. Klapy fraka muszą być połyskujące (jedwabne), podobnie jak w przypadku smokingu. Uwaga na podstawową różnicę: do fraka nosi się białą muszkę! Spodnie, komponowane z frakiem, powinny mieć – tak, jak te do smokingu – połyskujące lampasy. Do tego (obowiązkowo) biała, usztywniona koszula i biała kamizelka. O ile do smokingu wystarczą gładkie czarne buty, o tyle w przypadku fraka wymagane są lakierki.

Semi-formal – to forma pośrednia pomiędzy eleganckimi przyjęciami, a okazjami nieformalnymi – strój idealny na przyjęcia koktajlowe. Dla mężczyzn taka adnotacja na zaproszeniu oznacza, że najlepszym wyborem dla nich będzie ciemny garnitur, zestawiony z jasną (niekoniecznie białą) koszulą i krawatem w spokojnych kolorach.


Business dress – biznesowe spotkania to sytuacje, w których większość z nas czuje się dość pewnie. Również dobierając strój na tego typu okazje nie mamy zwykle większych problemów: decydujemy się na garnitur (w tym przypadku koniecznie z krawatem!) i jasną koszulę. Business dress jest strojem nieformalnym. W jeszcze swobodniejszej jego odmianie (business casual) dopuszczalne jest zestawienie garnituru lub kompletu marynarka + spodnie z koszulą, bez krawata. Strój biznesowy może oczywiście zmieniać się w zależności od wymagań konkretnej firmy – dość restrykcyjne wymogi, dotyczące ubioru pracowników, stosują np. korporacje.


Osoby zainteresowane odpowiednim wyborem męskich koszul oraz dodatków do powyższych zestawów strojów odsyłamy na: www.pewienpan.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz