poniedziałek, 30 kwietnia 2012

Krawaty z dzianiny – „knity”

Bohaterami dzisiejszego wpisu będą krawaty. Jednak nie te, które od razu przyszły Wam do głowy. Co to byłaby za nowość gdybym chciał zająć Wasz czas czymś co już dobrze znacie. Te, o których dzisiaj piszę różnią się od znanych powszechnie głównie materiałem oraz po części przeznaczeniem, ponieważ to zupełnie inna stylistyka.

Krawaty dzianinowe.

Możecie je znaleźć pod kilkoma nazwami, które zawsze wiążą się z rodzajem materiału z jakiego są produkowane. Określenia z jakimi ja się spotkałem to: krawaty dziane, dziergane, dzianinowe oraz pochodne tego przymiotnika. Dość częstą ich nazwą jest zapożyczenie z języka angielskiego: knity (od: knitted tie = krawat dziany), tak też nazywane są za granicą, a jako „knity” znajdziecie je również w Polsce.

Kiedy się nimi bardziej zainteresowałem okazało się, że nie stanowią nowego wynalazku w przemyśle modowym. Znalazłem czarno białe zdjęcie, na którym amerykański pisarz i scenarzysta Scott Fitzgerald ma na sobie dziany krawat – zdjęcie pochodzi z 1937 roku!
Okazuje się, że były również popularne w latach 60-tych XX wieku. Choć nie wchodziły do kanonu mody w stylu bardzo eleganckim, ale były za to często noszone na co dzień, do pracy.
 
Krawat z dzianiny z roku 1937
(Zdjęcie pochodzi z książki „Icons of men’s style” autor.: Josh Sims)

Jak to z modą bywa trendy powracają jak bumerang. Jak zawsze w nieco odświeżonej wersji jednak o tych samych korzeniach.
Dzisiejsze dziane krawaty są produkowane z przędz jedwabnych, bawełnianych oraz poliestrowych. Najczęściej na maszynach umożliwiających komputerowe zaprojektowanie wzoru, którym najczęściej są poziome pasy. Na stronie internetowej pod adresem: http://skibinsky.blogspot.co.uk/#!/2012/02/knitted-tie-project.html możecie zobaczyć krótki fotoreportaż pokazujący produkcję knitów. Co prawda zaprezentowano tam jedynie kilka zdjęć dość archaicznej maszyny dziewiarskiej, ale mimo to polecam. Dla ciekawostki dodam, że takie pół automatyczne maszyny do dziś produkują swetry w krajach rozwijających się.

Stylizacja męska z dzianinowym krawatem
 (Zdjęcie pochodzi ze strony les-freres-jo.blogspot.fr)

Stylizacja casual z krawatem typu knit
 (Zdjęcie pochodzi ze strony trashness.com)

Jak nosić dzianinowy krawat
 (Zdjęcie pochodzi ze strony guerreisms.com)

Nietypowym jest dół dzianego krawata, który jest zakończony poziomą krawędzią bez charakterystycznego ścięcia pod kątem 45 stopni. (jednak nie jest to regułą)
Jak wiadomo materiały dziane są bardzo elastyczne, dlatego wszywa się satynową taśmę w obszarze gdzie krawat styka się z szyją. Dzięki temu po zawiązaniu jest ustabilizowany i zachowuje ustalony obwód. Z osobistych doświadczeń wiem, że ze względu na grubość nie nadają się do złożonych węzłów. Najlepiej stosować węzeł prosty, który nie utworzy nam pod szyją grubej „kulki”.

Dzianinowy krawat - stylizacja
 (Zdjęcie pochodzi ze strony les-freres-jo.blogspot.fr)


Krawat Pierre Cardin stylizacja
 (Zdjęcie pochodzi ze strony guerreisms.com)


Mężczyźni w krawatach knit
 (Zdjęcie pochodzi ze strony simplylifestylese.blogspot.com)

Styl casual - krawat dziany
(Zdjęcie pochodzi ze strony guerreisms.com)

Charakter knitów jest silnie powiązany ze stylem casual. Są praktycznie stworzone do klimatu pół eleganckiego, bardzo zmiękczają ubiór jednocześnie potwierdzając modową świadomość. Z pewnością nie są ekscentryczne i ich założenie nie wywoła szoku. Mnie najbardziej przekonują stylizacje, w których są łączone z klubowymi marynarkami oraz spodniami typu chinos. Świetnie wyglądają w połączeniu z kardiganem a także dżinsami. Sądzę, że to bardzo dobry dodatek jeśli potrzebujemy ciekawej stylizacji na przykład do pracy lub nie formalną imprezę. Casualna stylizacja z dzianinowym krawatem, to także szeroko otwarta brama zachęcająca do łączenia ich z różnymi koszulami w tym lnianymi.

Poniżej kilka zdjęć modeli dostępnych w sklepie pewienpan.pl (39zł /sztukę).


Modne krawaty - knit
(Krawat z oferty sklepu męskiego PewienPan.pl, cena 39zł)
 
Sklep z krawatami PewienPan.pl
(Krawat z oferty sklepu męskiego PewienPan.pl, cena 39zł)
 
Krawaty z dzianiny sklep
(Krawat z oferty sklepu męskiego PewienPan.pl, cena 39zł)
   
Modne krawaty sklep
(Krawat z oferty sklepu męskiego PewienPan.pl, cena 39zł)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz