niedziela, 10 marca 2013

Hugo Boss - marka z trudną przeszłością cz. II.

Rozwój marki Hugo Boss w latach 1945-2013.

 
Dzisiaj druga część artykułu na temat kultowej marki Hugo Boss, której trudna historia z okresu wojny została zatarta przez kolejne sukcesy oraz sponsorskie i charytatywne inicjatywy.
 
Po wojnie firma nadal produkowała mundury, jednak tym razem dla francuskich sił okupacyjnych oraz Czerwonego Krzyża. Po śmierci Hugo Bossa w 1945 roku, stery w firmie przejął jego zięć Eugen Holy, pod którego rządami produkcja nieprzerwanie rosła aż do końca lat 60. W międzyczasie (lata 50) firma rozpoczęła sprzedaż garniturów. Pod koniec lat 60 sprzedaż osiągnęła pułap 3.5 miliona marek niemieckich, mimo iż sama firma HUGO BOSS stawiała czoła widmu bankructwa. W 1969 roku firmę przejęli bracia Jochen i Uwe Holy (wnuki Hugo F. Bossa) i rozpoczęli przekształcanie jej w międzynarodowego giganta modowego jakim jest dzisiaj.
 
Holy Jochen, 63 lata  - prezes i wnuczek założyciela marki BOSS
Holy Jochen, 63 lata  - prezes i wnuk założyciela marki BOSS
(Zdjęcie pochodzi z ftd.de)
Uwe Jochen, 65 lat  - drugi prezes i wnuczek założyciela marki BOSS
Uwe Jochen, 65 lat  - drugi prezes i wnuk założyciela marki BOSS
(Zdjęcie pochodzi z ftd.de)
W 1970 roku bracia Holy stworzyli markę BOSS, która oferowała wysokiej jakości kolekcje odzieży męskiej. W tym okresie na wybiegach królowały jednorzędowe marynarki na dwa guziki o niezwykle wąskich ramionach. Marka BOSS została zarejestrowana w 1977 roku. Firma była już rozpoznawana na arenie międzynarodowej, kiedy to w 1972 roku została sponsorem wyścigów motoryzacyjnych oraz Formuły I. Dzięki temu ruchowi rozpoznawalność brandu zatoczyła dużo szersze kręgi. W kolejnych latach firma wprowadziła na rynek swój pierwszy zapach. Było to 1984 roku i od tego momentu zapachy HUGO BOSS są w czołówce najpopularniejszych i najlepiej sprzedających się produktów marki.
 
W 1984 roku marka Boss wprowadziła na rynek swój pierwszy zapach
W 1984 roku marka Boss wprowadziła na rynek swój pierwszy zapach
Zdjęcie pochodzi z putinstyle.com
Rok 1985 jest rokiem przełomowym, wtedy właśnie firma wkracza na Giełdę Papierów Wartościowych. W tym samym czasie firma zajmuje się sponsoringiem zawodów golfowych, czego rezultatem jest postać golfisty nr 1 tamtego okresu Bernharda Langera, który został pierwszym profesjonalnym graczem oraz twarzą marki na światowych polach golfowych. Poza golfem firma jest sponsorem mistrzostw w tenisie. W roku 1989 HUGO BOSS wprowadza na rynek swoją własną linię oprawek i okularów przeciwsłonecznych. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom i klasycznej elegancji ta nowa linia produktów marki odzwierciedla jej niesamowity indywidualizm.
 
Od 1985 roku marka jest sponsorem zawodów golfowych
Od 1985 roku marka jest sponsorem zawodów golfowych
Zdjęcie pochodzi z europeantour.com
W 1989 BOSS wprowadza na rynek linię okularów słonecznych
W 1989 BOSS wprowadza na rynek linię okularów słonecznych
Zdjęcie pochodzi z hugo-boss-sunglasses.glassesonweb.com
Kilka lat później, w 1993 roku firma przedstawia swoją nową strategię – przyłączenie dwóch nowych marek – HUGO i BALDESSARINI do głównej i najważniejszej BOSS. Charakterystyczny, wizjonerski i innowacyjny styl HUGO oraz luksusowy i wysublimowany wygląd BALDESSARINI dociera do całkiem nowej grupy klientów. W 1995 roku BOSS wprowadza na rynek pierwszą kolekcję obuwia. W tym samym roku HUGO BOSS zostaje sponsorem sztuki współczesnej. Podpisana zostaje umowa partnerska z Fundacją Guggenheima, czego rezultatem jest NAGRODA HUGO BOSS, którą wręczono po raz pierwszy w kolejnym roku.
 

Statuetka sponsora sztuki współczesnej "Hugo Boss Award"
Statuetka sponsora sztuki współczesnej "Hugo Boss Award"
Zdjęcie pochodzi z mediabistro.com
 
W tym samym roku firma wprowadziła na rynek swoją pierwszą, unikatową kolekcję zegarków - w linii BOSS Black. W 2007 zaprezentowano kolejną kolekcję chronomierzy – w linii BOSS Orange. Następnie wprowadzono kolekcję przeznaczoną dla graczy w golfa – miała ona za zadanie sprostać wysokim wymaganiom klientów zarówno podczas gry, jak i poza nią.

Kolejna inicjatywa marki BOSS - kolecja ekskluzywnych chronometrów
Kolejna inicjatywa marki BOSS - kolecja ekskluzywnych chronometrów
Zdjęcie pochodzi z watchwarehouse.com

Kamieniem milowym dla firmy HUGO BOSS było zaprezentowanie pierwszej w historii tego przedsiębiorstwa kolekcji dla kobiet. BOSS to nie tylko wysoka elegancja, którą charakteryzuje się linia BOSS Black. Aby dotrzeć do jeszcze szerszego grona odbiorców stworzono linię BOSS Orange – ubrania i dodatki o charakterze casualnym. W 2003 roku odzież golfowa poza odświeżonym lookiem, gdzie codzienny strój miał zawierać sportową nutę, zyskała również nową nazwę BOSS Green. Wprowadzenie żywych i świeżych kolorów dodatkowo podkreśliło obecną odsłonę jednej z linii marki BOSS. Tego samego roku firma rozszerzyła swoją działalność jako sponsora. Tym razem uwaga HUGO BOSSA skierowała się ku zawodom żeglarskim.
 
Wprowadzenie do kolekcji żywych kolorów zakomunikowano poprzez sponsoring żeglarstwa
Wprowadzenie do kolekcji żywych kolorów zakomunikowano poprzez sponsoring żeglarstwa
Zdjęcie pochodzi z thedailysail.com
 
Z czasem wymagania stawiane przez klientów wzrosły. Coraz częściej oczekiwano przedmiotów bardziej wyrafinowanych, produkowanych z najwyższej jakości materiałów o bardzo wysokiej klasie wykonania. Ponieważ HUGO BOSS szczyci się tym, ze zawsze stara się zaspokoić potrzeby swoich klientów oraz podąża za zmianami zachodzącymi na rynku, stworzył kompletnie nową linię odzieży i dodatków – BOSS Selection. Sama nazwa wskazuje, że kolekcje dla tej linii są unikatowe i wyjątkowe – tak jak ich odbiorcy. Poza istniejącą już i bardzo dobrze przyjętą linią zapachów BOSS zdecydował wpuścić na rynek linię produktów do pielęgnacji twarzy dla mężczyzn. Ponieważ HUGO BOSS oferował już kolekcję casualną dla mężczyzn, klientela płci pięknej nie mogła być pominięta. Stąd w 2006 roku wystartowała damska odsłona BOSS Orange. Poza sponsoringiem HUGO BOSS działa również charytatywnie. Od 2007 roku jest partnerem UNICEF, pomagając tym samym w budowie szkół w najbiedniejszych krajach Afryki. Dzięki tej współpracy powstało wiele placówek edukacyjnych w Angoli, Malawi, Rwandzie, Mozambiku, Zimbabwe czy w RPA.
 
Od 2007 marka BOSS jest partnerem UNICEF
Od 2007 marka BOSS jest partnerem UNICEF
Zdjęcie pochodzi z bloombie.tumblr.com
Kolejnym wielkim krokiem w historii firmy był start sklepu internetowego. Pierwszym krajem w którym możliwe były tego typu zakupy była Wielka Brytania. Oferta opiewała na 358 modeli z kolekcji BOSS Black. Obecnie w międzynarodowej ofercie e-commerce dostępne są wszystkie produkty sygnowane logiem BOSS. W 2009 roku HUGO BOSS dodał niezwykłą perełkę do swojego i tak już potężnego imperium – BOSS Selection Tailored Line, czyli unikatowe modele garniturów szytych na miarę. Dopełnieniem odzieży męskiej i damskiej stała się pierwsza kolekcja dla dzieci, która wystartowała również w 2009 roku. Następny rok przyniósł poszerzenie oferty dla kobiet. Tym razem stworzono damską kolekcję BOSS Green dedykowaną paniom ceniącym sobie sportową elegancję, podążającym za najnowszymi trendami. Rok 2011 to moment wprowadzenia na rynek produktów dla domu. BOSS Home – bo tak nazywa się ta linii, łączy w sobie wszystkie cechy z których znane są kolekcje BOSS, czyli elegancję, nowoczesność oraz wysokojakościowe wykonanie.
 
Milowy krok marki - uruchomienie działaności e-commerce
Milowy krok marki - uruchomienie działaności e-commerce
Zdjęcie pochodzi z store-uk.hugoboss.com

Patrząc wstecz na prawie 90 letnią historię marki, której początki przypadły na czasy największej tragedii w dziejach Europy, można śmiało stwierdzić, że odpowiednie zarządzanie, a przede wszystkim pomysł i konsekwencja w osiągnięciu zamierzonego celu przynosi wymierne efekty ciężkiej pracy. Biorąc pod uwagę nagonkę jaką około dekady temu gazety rozpętały wokół nie do końca chlubnych początków firmy HUGO BOSS, nie można zdeprecjonować działań spółki na rzecz potrzebujących w krajach trzeciego świata, co najpewniej jest próbą zadośćuczynienia krzywd wyrządzonych 70 lat temu. Jakiekolwiek nie byłyby to motywy sam fakt aktywnego uczestnictwa w akcjach UNICEF oraz organizacji walczącej o prawa dzieci „ Save the Children” sprawia, że należy wybaczyć przeszłość i uważnie obserwować przyszłość. A to dlatego, że firma HUGO BOSS w najbliższej przyszłości na pewno zaskoczy wszystkich jakąś nową inicjatywą.
 
Kolekcja męska Hogo Boss wiosna 2013
Kolekcja męska Hogo Boss wiosna 2013
Zdjęcie pochodzi z hugoboss.com

1 komentarz:

  1. Bardzo ciekawy wpis! Czy planuje Pan tego typu artykuły o polskich marka Vistula, Intermoda, Bytom?

    OdpowiedzUsuń